Wypadanie sierści u kota

Wypadanie sierści u kota może być bardzo kłopotliwe dla jego właścicieli. Okresowe linienie kotów jest stanem jak najbardziej naturalnym. Kot może linieć przynajmniej dwa razy w roku, w okresie wiosny i jesieni. Ten stan rzeczy ma również inne przyczyny.

wypadanie sierści u kota

Linienie jest to proces polegający na wypadaniu martwego włosa w celu wytworzenia nowej okrywy włosowej. Wymiana okrywy włosowej ma związek z ilością światła słonecznego w danej porze roku oraz ze zmianą temperatury otoczenia. Koty, które nie wychodzą z domu potrafią gubić sierść przez cały rok. Wypadanie sierści u kota może być również spowodowane długotrwałym narażeniem na stres ale też nieodpowiednią dietą.

Wypadanie sierści u kota

Przyczyną wypadania sierści u kota może być niedobór witamin i mikroelementów. Brak nienasyconych kwasów tłuszczowych w kociej diecie także może spowodować przerzedzanie się okrywy włosowej. Często dodatkowo mamy również do czynienia z przesuszaniem się skóry lub innym problemami dermatologicznymi jak np. stany zapalne. Za prawidłowy stan kociej skóry i sierści odpowiada przed wszystkim biotyna. Biotyna (zwana witaminą H) odpowiada za wytwarzanie keratyny czyli głównego składnika włosów u ssaków. Biotyna występuje w żółtkach jaj, mięsie wieprzowym oraz cielęcym, mleku, mące, marchwi. Bogatym źródłem biotyny jest wątróbka. Kotu, w miarę możliwości, można podawać siemię lniane. Olej lniany zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Dodatkowa suplementacja

W celu uniknięcia niedoborów witamin w diecie kota, warto postarać się o odpowiednio dobraną karmę suchą. Dietę kota można też wzbogacić właściwymi  suplementami bogatymi w biotynę oraz tran np. w tabletkach lub w postaci płynnej. Dla szczególnie wybrednych kotów dobre będą przysmaki bogate w biotynę.