Koty rasy Ragdoll

Koty rasy Ragdoll są bardzo cenione wśród entuzjastów tych czworonogów. Samo słowa „ragdoll” można przetłumaczyć jako „szmaciana lalka”. Rasa ta powstała w Kalifornii w latach 60. Nazwa wzięła się stąd, że koty te doznają swoistego zwiotczenia.

Ragdoll

Można to zaobserwować najczęściej tuz po zabawie lub biorąc kotka na ręce. Nieprawdą jest, że Ragdolle są odporne na ból. Odczuwają one ból w takim samym stopniu jak inne zwierzęta. Mit ten najprawdopodobniej powstał z powodu niewłaściwej interpretacji zachowań tych czworonogów.

Kot rasy Ragdoll

Ragdolle mają wyjątkowo spokojny charakter. Bardzo dobrze czują się w domu, w którym są małe dzieci. Zazwyczaj akceptują też towarzystwo innych zwierząt.  Koty te nie potrzebują wiele przestrzeni. Dobrze czują się w mieszkaniach. Nie przepadają też za wspinaniem się dlatego bardziej odpowiednie dla nich będą ciekawe zabawki zamiast rozległych drapaków (oczywiście zdarzają się wyjątki). Koty Ragdoll mają włosy średniej długości, delikatne w dotyku. Linieją w okolicach wiosny. Warto wtedy szczotkować je częściej (najlepiej codziennie).

Żywienie kotów Ragdoll

Ogólne zasady żywienia Ragdolla nie różnią się od żywienia kotów innych ras. Przede wszystkim właściciele tych kotów powinni postawić na karmę dobrej jakości. Warto czytać składy karm podane na opakowaniach. Wybierajcie karmy o dużej zawartości mięsa (pow. 30%) a unikajcie dodatków zbożowych, cukru, soli oraz barwników. Warto pamiętać o zasadzie, że drogie nie znaczy najlepsze. W sklepach zoologicznych dostępne są gotowe karmy bezzbożowe o odpowiednio wysokiej zawartości mięsa. Nie dokarmiajcie kota przy stole. Resztki z obiadu mogą rozstroić delikatny układ pokarmowy kotów a dodatek soli zatrzyma wodę w organizmie. Suchą karmę można urozmaicać karmą mokrą dobrej jakości. Wybierajcie karmy, których składniki dodatkowo będą dbały o okrywę włosową waszego kota.