Kołowrotki dla Gryzoni, zabawa czy stres?

Kołowrotki dla gryzoni stały się nieodłączną częścią klatek dla tych małych pupilów, ale czy im się to podoba? Zastanawiało Cię czy biegają z nudów, dla zabawy lub po to by spalić kalorię? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania, co więcej postaramy się dobrać odpowiedni kołowrotek dla Twojego małego pupila.

Kołowrotki dla gryzoni

Stereotypia, czy na pewno?

Pewnie nie raz, twój mały gryzoń kręcił się w kołowrotku przez dobre kilka minut bez przerwy. W sieci na forach można znaleźć pytania właścicieli chomików i myszy, chcących dowiedzieć się czy to normalne. Duża część osób błędnie uważa, że te biegi to nic innego niż stereotypia. Stereotypia to niekontrolowane, patologiczne zachowania wynikające z życia w niewoli i związanego z tym stresu. Stereotypia u psów objawia się gonieniem własnego ogona, zaś u wilków przetrzymywanych w ciasnych klatkach – kręceniem się bez celu w kółko. Czy nasi mali podopieczni również kręcą się w kołowrotkach dla gryzoni z tego właśnie powodu? Na szczęście ktoś postanowił w naukowy sposób odpowiedzieć na to pytanie.

Eksperyment z kołowrotkami

Holenderscy neurofizjologowie z Uniwersytetu w Lejdzie Johanna H. Meijer i Yuri Robbers postanowili przeprowadzić ciekawy eksperyment z zastosowaniem kołowrotków w naturalnym środowisku gryzoni. Jeden kołowrotek ustawili na wydmach, a drugi w krzakach w mieście. Następnie umocowali kamery naprzeciwko tych zabawek i w początkowej fazie kładli przy nich smakołyki by potem z nich zrezygnować. Myszy, szczury i ryjówki z początku korzystały z zabawki dla położonych tam kąsków, lecz nawet po ich usunięciu gryzonie z chęcią biegały w nowym kołowrotku. Mysz rekordzista korzystał z zabawki przez osiemnaście minut. Holenderscy naukowcy jednoznacznie stwierdzili, że gryzonie korzystają z kołowrotków ponieważ taka aktywność sprawia im przyjemność. Dlatego nie musicie się martwić, gdy wasz pupil spędza swój czas w takiej zabawce.

Kołowrotki dla gryzoni

Jeśli już wiemy, że gryzonie biegają w kołowrotkach dla czystej przyjemności, możemy przejść do wyboru takiej zabawki. Trzeba przy tym pamiętać o wielkości klatki jaką posiadamy oraz o samym gryzoniu i jego rozmiarze. Można zakupić od razu klatkę z wbudowanym kołowrotkiem lub kupić zabawkę dla gryzonia osobno. Polecamy także kołowrotki typu dysk, gdzie śmiało zmieszczą się dwa gryzonie na raz.