Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą jest powszechne zarówno na dużych obszarach zielonych, jak i w miastach. Zima jest to okres, kiedy ptakom trudniej jest zdobyć pożywienie.

dokarmianie ptaków

Niskie temperatury sprawiają, że te najmniejsze gatunki tracą dużo cennej energii chociażby na przemieszczanie się. Wśród gatunków korzystających co roku z dokarmiania znajdziemy kosy, wróble, sikorki, kawki. Ptaki szybko uczą się gdzie dostaną pożywienie a niektóre z nich uzależniają się od dostarczanych przez człowieka posiłków. W skrajnych przypadkach może to osłabić chęć samodzielnego poszukiwania pożywienia. Dlatego też jeśli decydujemy się dokarmiać dzikie ptaki, musimy to robić każdej zimy.

Mądre dokarmianie ptaków

Warto wiedzieć jak powinno wyglądać prawidłowe dokarmianie ptaków zimą. Przede wszystkim zaczynajmy dokarmiać dopiero wtedy, gdy warstwa śniegu uniemożliwi ptakom samodzielne poszukiwanie pokarmu. Jeśli zima jest bezśnieżna, nie zaczynajmy dokarmiania. Karmienie ptaków powinno się zakończyć wraz z nadejściem wiosny (okolice kwietnia). Jeśli zdecydujemy się na dokarmianie sypkim ziarnem (słonecznik, proso, siemię lniane), będziemy potrzebować karmnika. Karmnik można wykonać samodzielnie lub kupić gotowy w sklepie zoologicznym. Pamiętajmy, że rozmiar karmnika musi być dostosowany do wielkości ptaków, które mamy zamiar dokarmiać. Alternatywą dla karm sypkich są gotowe zawieszane karmy. W sprzedaży dostępne są tzw. dzwonki tłuszczowe. Jest to nic innego jak różnego rodzaju nasiona i orzechy zatopione w tłuszczu zwierzęcym. Z kolei kula zimowa jest to tłuszcz z dodatkiem nasion, owinięty w siateczkę, która umożliwi ptakom swobodne pobieranie pokarmu. Pamiętajmy, że ptakom nie można podawać zepsutego pożywienia.